Geekonomy.net - גיקונומי
פרק #343 - שגיא שליסר משחק בגדול

פרק #343 - שגיא שליסר משחק בגדול

July 6, 2020
שגיא שליסר הוא המנכ"ל ואחד המייסדים של חברת קרייזי לאבס, שהייתה ידועה בעבר בשם טאבטייל. קרייזי לאבס היא כיום אחת מחברות משחקי ההייפר קז'ואל המצליחות בעולם עם יותר ממאה מיליון שחקנים חודשיים.
 
על מה דיברנו:
תעשיית המשחקים בישראל, משקיעי הון סיכון והיחס שלהם למשחקים, משחקים, קז'ואל, סוני, ג'ומנג'י, הרוק, מולי, בנקים, חברות פיננסים, תשוקה, אוברוולף, מוסר, יוסי ורדי
פרק #342 - טל לוי וההזדמנות בביוטכנולוגיה 

פרק #342 - טל לוי וההזדמנות בביוטכנולוגיה 

July 5, 2020
טל לוי הוא המנכ"ל הנוכחי של BTG, שהוקמה לפני ארבעים שנה, כחברת הביוטכנולוגיה הראשונה בישראל. היא עברה מאז גלגולים רבים, כשלפני 15 שנים נרכשה בידי פרינג השוויצרית. ל-BTG מרכז מחקר ופיתוח וכן מתקן ייצור לתרופות לפוריות האישה, הורמון גדילה ושחיקת סחוס הברך. בנוסף, BTG היא אחת מחברות התרופות היחידות בישראל שהביאו מוצרים לשוק כשהיא אחראית לכל שלבי המחקר, פיתוח וייצור. החברה מעסיקה כ-300 עובדים במתקן החברה באזור התעשיה באר טוביה, מתוכם 50 המעורבים במו"פ.
 
על מה דיברנו:
ביוטכנולוגיה, יזמות, מכון ויצמן, הזדמנויות עסקיות, יצור לעומת מחקר ופיתוח, מעורבות ממשלתית לעומת שוק פרטי, שוויץ, גרמניה, ניו-ג'רזי, חינוך, חלבונים, חיידקים
הפרק מוגש לכם בחסות חברת Biotag.co.il, העוסקת ביבוא מוצרים ושירותי תוכנה מתקדמים בתחומי מדעי הטבע ומדעי החיים. לקוחותיה הינם אנשי צוות מחקר מדעי -מחקרי באוניברסיטאות בישראל. אם את-אתה מנהל/ת מעבדה או חוקר המחפש פתרונות חדשים מחוץ לקופסא . הזמן את נציג BioTAG לפגישה אישית . לעוד פרטים בקרו באתר החברה www.biotag.co.il.
 
המלצות:
פרק #340 - ירום אריאב והשירות הציבורי

פרק #340 - ירום אריאב והשירות הציבורי

July 1, 2020
ירום אריאב נולד בקיבוץ כברי. אחרי שסיים את התואר הראשון בכלכלה בהצטיינות באונ' העברית ותואר שני בכלכלה ויחסים בינלאומיים, הצטרף לשירות הציבורי. בשנת 1985 עבד באגף התקציבים של משרד האוצר, בימים שהמדינה עמדה מול אחד מהמשברים הכלכליים המורכבים בתולדותיה. אז היה בתפקיד זוטר. ב-2008 כבר היה בעמדת הובלה בתקופת משבר הסאבפריים. בין לבין מילא שורה של תפקידים בשוק הפרטי בתעשיית הכימיקלים הישראלית. כיום הוא מכהן במספר דריקטוריונים ומשמש כיו"ר הקרן לפיתוח העיר לוד.
 
על מה דיברנו:
השירות הציבורי, יוסי ורדי, בית הספר רגוזין, מאקרו לעומת מיקרו, האייק וקיינס, המשבר של 1985, המשבר של 2008, המשבר הנוכחי, פרופ' דני צידון, גליה מאור, קרן ווקסנר, הנחיתה על הירח, קונספירציות
 
נותני החסות שלנו לפרק:
פרק #339 - ברוך דאך מגדל אצות למאכל

פרק #339 - ברוך דאך מגדל אצות למאכל

June 24, 2020
ברוך דאך, ה-CTO של חברה לגידול ספירולינה (סוג של אצה) בשם אלג'מור, פועל בתחום המיקרו-אצות כבר יותר מעשור. הוא התחיל מהמרדף אחר תחליף לנפט וכיום עובד על מוצר שיכול לפתור רבות מבעיות התזונה בעולם.
 
על מה דיברנו:
ההיסטוריה הביולוגית של האצות, תחליפי דלק, קוסמטיקה, חלבונים, מזון, רעב, אפריקה, צ'אד, אמריקה, מקסיקו, בורמה, תאילנד, בירוקרטיה, רגולציה, כשרות, חוק התנועה הראשון של ניוטון
 
פרק #338 - המוזיקה של יעל צ’רני

פרק #338 - המוזיקה של יעל צ’רני

June 23, 2020
יעל צ'רני החלה לעסוק במוזיקה בגיל 5 ומאז לא פסקה לרגע. מלבד היותה מוזיקאית בעצמה ומנצחת על תזמורת בעברה, היא גם עוסקת בעשור האחרון בהנגשה של עולם המוזיקה הקלאסית לציבור הרחב. סדרת הרצאות שהעבירה בשם "העיקר זה קלאסיקה" הפכה לספר באותו השם. יעל גם הובילה לתקופה של כשנתיים את כאן קול המוזיקה עבור תאגיד השידור הישראלי.
 
על מה דיברנו:
ברהמס, מוצארט, בטהובן, קווינטין טרנטינו, ווגנר, הפיקסיז, ברי סחרוף, רע מוכיח, דורון ניר, סימני קריאה בשפה העברית, וינה, גרמניה
 
פרק #337 - ד”ר אודי פרישמן ורפואה פרטית

פרק #337 - ד”ר אודי פרישמן ורפואה פרטית

June 16, 2020
אביו של ד"ר אודי פרישמן היה מבעלי המניות הראשונים של אסותא, כך שאודי גדל לתוך עולם הרפואה הפרטית עוד בימים בהם עצם הרעיון היה מוקצה מחמת המיאוס במדינה. עם השנים, הלכו והתבררו היתרונות בגישה שאודי הציע למערכת הרפואה הישראלית. כאחד המנהלים הבכירים באסותא, באגף הבריאות בחברת הפניקס ומנכ"ל "לאומית לעתיד", מינהל הביטוח המשלים של קופ"ח לאומית, אודי היה בכל הצמתים המרכזיים בהן היעילות של הרפואה הפרטית בישראל נבחנה אל מול האתגרים של המערכת הציבורית.
 
על מה דיברנו:
אסותא, ידיעות אחרונות, שוחד לרופאים, כלכלה שחורה, מס הכנסה, היתרונות והחסרונות של רפואה פרטית, בית הקברות הרפטי של רופאים בכירים, ביטוח רפואי, CT, MRI, וולפסון, רמב"ם, משרד הבריאות
 
לינקים רלוונטים:
פרק #336 - חמש האצבעות של עמיר מנחם 

פרק #336 - חמש האצבעות של עמיר מנחם 

June 14, 2020
עמיר מנחם גדל בירושלים לזוג הורים שעסקו בחינוך גופני. הוא שיחק כדורסל בצורה מקצועית עד גיל 18 והתחרה בריצות בינוניות. בקיץ שלפני כיתה יב' עבר את הגיבוש לשייטת 13. אחרי שש שנות שירות ביחידה המובחרת החליט שלא להמשיך לקריירה צבאית ותפקידי פיקוד אחרים. במקום, הוא הקים את 5 אצבעות בשנת 2014. הארגון חרט על דגלו ליצור שינוי תרבותי וחברתי במדינת ישראל באמצעות חינוך גופני ופועל עם בני נוער משלל חלקים בחברה הישראלית באמצעות שיטת אימון פיזית ומנטלית יחודית שפיתחו.
 
 
 
 
 
על מה דיברנו:
ארגון 5 אצבעות, חינוך גופני, ערכים, ספורט מקצועי, כדורסל, עדי גורדון, ים מדר, דני אבדיה, דן שמיר, גל מקל, שייטת 13, סיירת מטכ"ל, אליפות הספורט של צה"ל, גיבושים, עתיד המדינה, בורוסיה דורטמונד
 
לינקים רלוונטיים לפרק:
הספר עליו עמיר דיבר - Grit: The Power of Passion and Perseverance
הספר עליו ראם דיבר - Extreme Ownership
פרק #335 - פרופ’ עמית צורן משלב אמנות ומכונות

פרק #335 - פרופ’ עמית צורן משלב אמנות ומכונות

June 10, 2020
פרופ' עמית צורן מלמד כיום באונ' העברית במחלקה למדעי המחשב קורסים של ממשקי אדם-מכונה. הוא התחיל את הקריירה האקדמית שלו במחלקה להנדסת מערכות תקשורת בבן גוריון, המשיך לתואר בבצלאל ואת הדוקטורט עשה ב-MIT. לאורך כל הדרך, עולם הרוח השתלב אצלו עם עולם החומר, במובן הפיזי של המילה, כשהוא חיפש כל הזמן לשלב יצירה במרחב בעבודתו. מחקרו מתעסק בבישול, כלי נגינה ושאר נושאים שלרוב לא משתלבים במדעי המחשב.
 
על מה דיברנו:
מרקס, הגשמה עצמית, כינורות, גיטרה, פנדר, גיבסון, אמנות, אומנות, קן ברנס, האונ' העברית, אלגוריתמיקה, אפריקה, בישול, אושר
 
 
קישורים רלוונטיים:
פרק #334 - יגאל ליברנט והמורכבות האנושית

פרק #334 - יגאל ליברנט והמורכבות האנושית

June 7, 2020
יגאל ליברנט עלה ארצה בתחילת שנות התשעים. הוא מיצב עצמו עם השנים כאחד מהקולות המעניינים בפייסבוק ישראל בכל הנוגע לרעיונות פילוסופים היסטורים. הוא מוביל מסעות למזרח אירופה עם שלום בוגוסלבסקי ותרגם מרוסית לעברית ספרים מסדרת "תיבת פנדורין" המוערכת.
 
על מה דיברנו:
רוסיה, ארצות הברית, היסטוריה, ספרות, תרבות, פולין, בנימין נתניהו, פוטין, טדי רוזוולט, מארק טווין, לינקולן, יאיר לפיד
 
 
 
קישורים רלוונטיים:
פרק #333 - נועם דינסטאג נותן כבוד ליין

פרק #333 - נועם דינסטאג נותן כבוד ליין

June 3, 2020
נועם דינסטאג הגיע לדבר עם ראם על יין.
 
על מה דיברנו:
ההיסטוריה של המשקה, במה הוא משתנה ממקום למקום בעולם, תרבויות יין שונות, יין בישראל
 
 
 
פרק #332 - טל פלורנטין וממשקי משתמש

פרק #332 - טל פלורנטין וממשקי משתמש

May 31, 2020
טל פלורנטין שירת באחת מהיחידות הטכנולוגיות בצה"ל כמקודד. מהר מאוד הבין שהוא טוב בהנדסת תוכנה, אבל לא רוצה להפוך את זה למשלח ידו. התחנה הבאה הייתה פיתוח צד הלקוח ומשם הדרך לעיצוב ממשקי משתמש הייתה קצרה. שם מצא את יעודו. ב-15 השנים האחרונות, טל מיצב עצמו כאחד מהמומחים המוערכים בארץ ל-UX, כשהוא מרצה על כך, מייעץ לחברות רבות ואף כתב ספר בשם "חווית המשתמש". לאחרונה מוביל מיזם בשם סמוראי, שעוסק בהנגשת תכנים באמצעות קטעי אודיו קצרים ומדויקים. 
 
על מה דיברנו:
חוויות משתמש, יזמות טכנולוגית, חדשנות, צה"ל, אלומה, גוגל, אפל, מיקרוסופט, שעונים, מיילצ'ימפ, מציאות רבודה, מעצבים, מפתחים, יזמים, לשלוט בחדר
 
 
קישורים רלוונטיים:
פרק #331 - המשחק הגדול השני של ניצן פוקס

פרק #331 - המשחק הגדול השני של ניצן פוקס

May 27, 2020

ניצן פוקס הוא המנחה והיוצר של הפודקאסט העברי "המשחק הגדול", שעוסק בגיאופוליטיקה. מדובר בפודקאסט נהדר וערוך, שעוסק במהלכים הגדולים שעושים מנהיגי העולם ובתהליכים שמעצבים את המציאות כפי שאנחנו מכירים אותה. הוא כבר היה בעבר בגיקונומי ומאז הספיק לסיים את סדרת הפרקים שעשה על סין וכעת מתרכז בעתידה של ארצות הברית.

על מה דיברנו:
האיחוד האירופי, סין, ארצות הברית, הסכם וסטפליה, טראמפ, פוטין, שי ג'ינפינג, יפן, קוריאה, טיוואן, נפט, אירן, פודקאסטים, מודלים עסקיים

יער הקקאו – נותני החסות שלנו לפרק הזה 
הבוט של יער הקקאו בטלגרם
הפרק עם יערה בגיקונומי

קישורים מהפרק:
המשחק הגדול
הספינר
האתר של בן תומפסון
ערוץ היוטיוב כספיאן ריפורט

 
פרק #330 - אלרם גורן מייעל מחסנים

פרק #330 - אלרם גורן מייעל מחסנים

May 24, 2020
אלרם גורן הקים ב-2015 את קומונסנס רובוטיקס עם אחיו אייל, אורי אברהמי ושי, כלם יוצאי יחידות המודיעין של צה"ל. חברת הסטארטאפ שהקימו, ששינתה מאז את שמה לפאבריק, מסייעת לקמעונאים לייעל את המחסנים שלהם באמצעות רובוטים ותוכנות יעודיות. הם גייסו מאז יותר ממאה מיליון דולר ומנסים לשנות את הצורה בה סחורות מגיעות למשתמשי הקצה.
 
על מה דיברנו:
מסחר, אמזון, וולמארט, פאבריק, רובוטים, ייעול, בעיות מסובכות, אופטמיזציה, הנדסת תעשיה וניהול, סופר מרקטים, מצרכים
 
 
קישורים מהפרק:
 
פרק #329 - תומר סיימון ומיקרוסופט מקימים דאטא סנטר

פרק #329 - תומר סיימון ומיקרוסופט מקימים דאטא סנטר

May 20, 2020
ד"ר תומר סיימון הוא סמנכ"ל טכנולוגיות לאומיות במיקרוסופט ישראל. סיימון הצטרף לחברה בהמשך להחלטה של התאגיד להקים דאטא סנטר בישראל. תומר הוא גם עתידן, יועץ לאסטרטגיה ולחדשנות ומומחה למאקרו כלכלה ומחשוב קוונטי. לד"ר סימון תואר שני בניהול מצבי חירום ואסון (MPH) מאוניברסיטת תל אביב, וכן תואר ראשון בגיאופיסיקה.
 
על מה דיברנו:
העתיד, דאטא סנטר, מיקרוסופט, אמזון, גוגל, ממשלת ישראל, בנקים בישראל, רעידות אדמה, אתגרים, הזדמנויות, סטיבן וולפארם
 
פרק #328 - הדור החמישי של יגאל אלבז

פרק #328 - הדור החמישי של יגאל אלבז

May 19, 2020
יגאל אלבז משמש כסגן נשיא בכיר לטכנולוגיות אלחוטיות בחברת AT&T, מענקיות התקשורת האמריקאיות. אלבז, שחי כיום עם משפחתו בדאלאס טקסס, מופקד על הארכיטקטורה והתכנון של הרשת הסלולרית, שאותה השיקה החברה לראשונה בסוף 2018 ב-12 ערים ברחבי ארה"ב.
 
על מה דיברנו:
הדור החמישי, דאלאס, מייקל ג'ורדן, טכנולוגיה אלחוטית, חדשנות, מחשוב ענן, חומרה, תוכנה, יזמות, תאגידי ענק
 
נותני החסות שלנו - אתר VPNmentor
פרק #327 - עו”ד רות דיין וולפנר עוזרת למתגרשים

פרק #327 - עו”ד רות דיין וולפנר עוזרת למתגרשים

May 17, 2020
עו"ד רות דיין וולפנר עומדת בראש משרד עורכות דין לדיני משפחה מהגדולים והמובילים בישראל. במשך יותר משני עשורים היא מלווה נשים וגברים מרגע החלטתם להתגרש ועד לחיים שאחרי. היא עצמה התגרשה ונישאה בשנית. לאחרונה פרסמה ספר בשם "קארמה איז א ביץ'" שעוסק בסיפורים המעניינים שאליהם נחשפה ביותר מעשרים שנות עבודה במקצוע.
 
על מה דיברנו:
גירושין, נשואין, אהבה, העדר אהבה, אלימות, ילדים, משמרות, שופטים, עורכי דין, זוגיות, בתי דין רבניים, טיפול פסיכולוגי
 
נותני החסות שלנו: כלי הבדיקות של WebsitePlanet
 
 
פרק #326 - פרופ’ ארי שמיס מנכ”ל אסותא

פרק #326 - פרופ’ ארי שמיס מנכ”ל אסותא

May 13, 2020
פרופ' ארי שמיס בוגר בית הספר לרפואה בטכניון, השתלם בבית הספר לרפואה ולחלל של הצי האמריקני ובעל תואר MPA במינהל ציבורי מאונ' הרווארד. הוא השתחרר משירות בחיל האוויר בשנת 2000 בדרגת אלוף משנה ומאז מכהן בשלל תפקידי מפתח בעולם הרפואה בישראל. עד לאחרונה שימש כפנימאי מומחה. בעשור האחרון ניהל את בית החולים תל השומר ובארבע השנים האחרונות שימש כמנכ"ל אסותא, רשת בתי החולים הפרטית הגדולה בישראל.
 
על מה דיברנו: 
אסותא, חיל האוויר, קורונה, כלכלה רפואית, תקציבים ציבוריים, משרד האוצר, ניהול כשרונות, רפואים ותיקים מול צעירים, לימוד מקצוע הרפואה, מייקל ג'ורדן, מנהל לעומת IC, הרווארד, מערכת הרפואה האמריקאית
 
נותני החסות שלנו:
 

קישורים רלוונטים מהפרק

הריקוד האחרון של שיקגו 98'

פרק #325 - אריק שרמן, הילה פרל ושיעורי כלכלה בזום

פרק #325 - אריק שרמן, הילה פרל ושיעורי כלכלה בזום

May 10, 2020
ד"ר אריק שרמן הוא המרצה לכלכלה של הילה פרל. הם חווים את משבר הקורונה משני צדי השיעור ואפליקציית הזום. אריק חוקר בתחום כלכלת אושר. מרצה במחלקות לכלכלה וחשבונאות במרכז האקדמי רופין. הילה פרל, בת 26, סטודנטית באוניברסיטה הפתוחה, מתנסה בספוקן וורד ובכתיבת שירה, עזבה את תל אביב לטובת חיים בכפר.
 
על מה דיברנו:
כלכלה, לימוד כלכלה, הנדסת חשמל, בן גוריון, ניצול זמן, אושר, קורונה, תל-אביב, מסעדות, שירה, אקדמיה, זום, הקצאת משאבים, כסף, חוב, תוצר
 
נותני החסות שלנו:
 
לינקים מהפרק:
 
פרק #324 - עמנואל ז’ופרה שגריר האיחוד האירופי

פרק #324 - עמנואל ז’ופרה שגריר האיחוד האירופי

May 6, 2020
עמנואל ז'ופרה גדל בקורסיקה לאם צרפתיה ואב איטלקי. דוקטור להיסטוריה של יחסים בינלאומיים מטעם אוניברסיטת פירנצה ובעל תואר שני ביחסים אירופיים מטעם המכללה האירופית בבלגיה. שימש כראש מחלקת פוליטיקה וכלכלה במשלחת האיחוד האירופי בתל אביב 2003-2007, שירת במשלחת האיחוד האירופי לאו"ם בניו-יורק, היה ראש החטיבה לדמוקרטיה והשקפה על בחירות וכיום משמש כשגריר של האיחוד בישראל.
 
הפרק הוקלט באנגלית לכבוד יום אירופה שיערך בתשעה במאי
 
על מה דיברנו:
האיחוד האירופי, אירופה, היסטוריה של אירופה, פולין, הונגריה, ישראל, אנגליה, היחסים של האיחוד על רוסיה, סין וארצות הברית
פרק #323 - יונתן יעקובוביץ’ נגד הגירה לא יהודית לישראל

פרק #323 - יונתן יעקובוביץ’ נגד הגירה לא יהודית לישראל

May 3, 2020
עו"ד יונתן יעקובוביץ' הוא מהפעילים הבולטים נגד הגירה לא חוקית לישראל. ביולי 2012 הקים את המרכז למדיניות הגירה ישראלית. מטרת הארגון היא לקדם אג'נדה שמרינת בכל הנוגע להגירה, בעקבות תופעת ההסתננות מאפריקה לישראל.
 
על מה דיברנו:
הגירה, פליטות, אפריקה, אוקראינה, גיאורגיה, השואה, סיגל רוזן, תקשורת, קונספירציות, אריתריאה, סודן, פיליפינים, גזענות, מצרים
 
לינקים:
פרק #322 - רועי עידן טייק 3

פרק #322 - רועי עידן טייק 3

April 30, 2020
רועי עידן הוא עיתונאי, תסריטאי, פובליציסט ואיש חכם באופן כללי. הוא נולד וגדל בחיפה, למד בריאלי, ואחרי השירות הצבאי למד בבצלאל והיה מאייר בסטודיו ״Animation Lab״ בירושלים. הוא עבר לתל אביב, ובזמנו הפנוי היה שוטר מתנדב. הוא נשוי, אב לשתי בנות וגר בתל אביב. רועי נחשב לאחד מהקולות הבולטים בימין הישראלי בתקשורת הלא ממוסדת, עבד על הקמפיינים של כחולבן וסיים לאחרונה ליצור סדרה מתוסרטת על מח"ש, שתעלה לשידור בקרוב בתאגיד השידור.
 
על מה דיברנו:
בנימין נתניהו, צוללות, גנץ, בג"ץ, עלה ירוק, בית המשפט, אהוד ברק, עמוס שוקן, נוני מוזס, יאיר לפיד, עפר שלח, רמי הוד, אנרגיה, חרדים, ילודה
 
 
לינקים מהפרק:
 
פרק #321 - רמי הוד הולך בתלם

פרק #321 - רמי הוד הולך בתלם

April 26, 2020
רמי הוד נשוי ואב לשני ילדים. הוא בעל תואר שני בסוציולוגיה עם עבודת תזה, העוסקת במדיניות חינוך ותהליכי הפרטה בישראל. הוד מרצה וכותב על מדיניות חברתית, שינוי חברתי ופוליטיקה, ומאמריו בנושאים אלו מתפרסמים באופן קבוע בעיתונים וכתבי עת שונים. בשנים בהן נראה שהשמאל הישראלי מאבד מנכסיו, עוסק הוד בהקמת מוסדות רעיוניים וחינוכיים. בשנת 2017 עמד הוד מאחורי החיבור בין המכללה החברתית-כלכלית וקרן ברל כצנלסון. הוא הקים את התכנית לכלכלנים חברתיים הפועלת מזה שש שנים במספר אוניברסיטאות להכשרת כלכלנים צעירים לתפיסות של צדק חברתי, כשבוגריה נמצאים בעמדות מפתח בשירות הציבורי. הוד עומד מאחורי הקמתו של 'תלם' - כתב עת לשמאל ישראל, שיצא לאור השנה במטרה להיות במה כתובה ראשונה מסוגה להתחדשות רעיונית של השמאל, ומאחורי הפודקאסט "החולם שח", המציג קולות של צעירים המקדמים שוויון וצדק חברתי ונמצאים בעמדות השפעה שונות.
 
על מה דיברנו:
שמאל כתפיסה פוליטית, איימן עודה, גדעון סער, שפי פז, פליטים, מהגרי עבודה, רבין, חינוך, בריאות, בנימין נתניהו, יאיר לפיד, סוציאל דמוקרטיה, בית המשפט העליו, החלשות הכנסת
 
לינקים רלוונטיים:
 
פרק #320 - עפר שלח מסביר מה קרה

פרק #320 - עפר שלח מסביר מה קרה

April 21, 2020
עפר שלח היה עיתונאי מוערך, שעסק בביטחון, ספורט, קולנוע ושלל נושאים אחרים. הוא כתב שמונה ספרים, הנחה את התוכניות "המקור" ו-"חמישיות" וכתב ב-"בלייזר". מאז 2013 הוא מכהן כחבר כנסת וחבר במפלגת "יש עתיד". לפני כשנה וחצי חבר לבני גנץ והקים ביחד עם שאר חברי "יש עתיד" את התנועה "כחול לבן" שרצה מול הליכוד בשלוש מערכות בחירות שונות. השיחה התקיימה יום לאחר שגנץ ונתניהו חתמו על ההסכם להקמת ממשלת אחדות, שמה שהוביל לסוף המהלך הנוכחי ששלח היה ממוביליו.
 
על מה דיברנו:
בנימין נתניהו, בני גנץ, אהרון ברק, יאיר לפיד, יזהר שי, אביגדור ליברמן, הרשימה המשותפת, מייקל ג'ורדן, פדרר, נדאל, ג'וקוביץ', שחיתות, מערכת המשפט, מערכת הבריאות, פריפריה, מוסר, פוליטיקה
 
לינקים מהפרק:
פרק #319 - עמירם שחר חוסך כסף בענן

פרק #319 - עמירם שחר חוסך כסף בענן

April 20, 2020
עמירם שחר הקים את חברת Spotinst כשעדין היה סטודנט למדעי המחשב במכללה למנהל. המטרה שלו אז הייתה להשתמש בצורה בה שירותי הענן של אמזון עובדים כדי לחסוך כסף למשתמשים באותה התשתית. זה לא השתנה בחמש השנים האחרונות, כשהחברה הפכה ל-Spot, מהסטארטאפים המצליחים בישראל שבו מועסקים כמאתיים עובדים ברחבי העולם.
 
על מה דיברנו:
יזמות, שירותי ענן, גוגל, אמזון, גיוס עובדים, הכשרת מנהלים, מעבר לארצות הברית, הורות, בית"ר ירושלים, סיכונים מקצועיים, תאגידים מול סטארטאפים, חסכון בכסף
 
קישורים רלוונטיים:
פרק #318 - אדן שוחט משקיע מחשבה

פרק #318 - אדן שוחט משקיע מחשבה

April 12, 2020
אדן שוחט נולד בקיבוץ, בילה כילד מספר שנים באפריקה והקים את החברות הטכנולוגיות הראשונות שלו בגיל 27. הוא ייסד לאחר מכן את Face.com, שנמכרה לפייסבוק, וכמשקיע הון סיכון הוביל את ההשקעה בחברות מוכרות כמאנדיי, ריסקיפייד, למונייד ורבות אחרות. הקרן הנוכחית שבה שותף, אלף, שגייסה לאחרונה בפעם השלישית כ-200 מיליון דולר, מושקעת ביותר משלושים חברות.
 
על מה דיברנו:
השקעות, קורונה, סופטבנק, למונייד, אור עופר, קרן אינסייט, אופטמיזציה של זמן, אושר, מוסר, גיל הירש, פייס.קום, מון אקטיב, ג'וי טיונס, ריי דליו, Houseparty, Epic, טים סוויני, בן רובין, טוויטר, פייפאל, ebay
 
קישורים רלוונטיים:
 
 
ההמלצות הנוספות של אדן יצורפו בהמשך כאן
פרק #317 - הזכרונות של עוזי וייל

פרק #317 - הזכרונות של עוזי וייל

April 9, 2020
עוזי וייל הגיע לתל-אביב בגיל שנה ומאז נראה שלא עזב לרגע. וייל פרסם שבעה ספרים והשתתף ביצירתם של סדרות טלוויזיה מוכרות ומוערכות כ-"המשרד", "החמישיה הקמארית", "הרצועה", "בטיפול" ושלל אחרות. הוא אחראי גם ל-"שער האחורי" בגרסתו המוכרת מעיתון "העיר".
 
על מה דיברנו:
ספרו האחרון "האיש שמחק את העולם", החמישיה הקמארית, המשרד, דביר בנדק, ריקי ג'רווייס, סטיבן ריאה, יצחק רבין, שי אביבי, מונטי פייטון, לארי דיוויד, צ'רלי קאופמן, מודי בר און, יובל סמו, עלמה זק, ארנסט המינגווי
 
קישורים מהפרק:
פרק #316 - גיא קבילי עולה ויורד

פרק #316 - גיא קבילי עולה ויורד

April 5, 2020
גיא קבילי הוא המנכ"ל הישראלי של חברת קונה הפינית, אחת מהגדולות בעולם בכל הנוגע למעליות ואמצעי תחבורה אחרים כשערים ודרגנועים. הוא פיקד בעברו על גדוד שיריון, עד שנפצע בצורה רצינית במלחמת לבנון השניה, ואף היה מנהל בחברת בטר פלייס.
 
על מה דיברנו:
מעליות, גיא רולניק, אתגרים, פלטפורמות טכנולוגיות, אבטחת סייבר, גורדי שחקים, תאגידים
 
פרק #315 - יזהר שי לקח החלטה קשה

פרק #315 - יזהר שי לקח החלטה קשה

April 2, 2020
יזהר שי נולד בקיבוץ עין השלושה וגדל בירושלים. שירת כלוחם במלחמת לבנון הראשונה והמשיך לקריירה בטכנולוגיה. בשנת 1998 ייסד את החברה Business Layers שמכר כאמור חמש שנים. ב-2005 מכר ל-Radware חברה נוספת כמנכ"ל. בין 2006 ל-2015 שימש כשותף בקרן ההון סיכון המצליחה Canaan. בשנים האחרונות הרצה באונ' תל-אביב, ייסד את קהילת היזמות "אצטדיון הסטארט-אפ" והנחה את תוכנית הרדיו "היי-טק בפקקים". יזהר שי וחברי מפלגתו, כחולבן, לקחו החלטה מאוד קשה לפני שבוע ופירקו את המפלגה שרצה נגד בנימין נתניהו בשלוש מערכות הבחירות האחרונות, בגלל רצונם למנוע מערכת בחירות נוספת. הוא הגיע לספר על השיקולים שהנחו אותם ועל מה ניסו לעשות אופטימיזציה.
 
על מה דיברנו:
בנימין נתניהו, כחולבן, בחירות, שיקולים, קורונה, ליצמן, ליברמן, יובל דיסקין, אלונה ברקת, הפועל תל-אביב, הפועל באר שבע
 
קישורים רלוונטיים:
פרק #314 - נדב איל וקורונה

פרק #314 - נדב איל וקורונה

April 1, 2020
העיתונאי נדב איל היה מהראשונים בתקשורת הישראלית שהבינו את גודל משבר הקורונה וכתבו עליו ברצינות הראויה. בחודשים האחרונים עמוד הטוויטר שלו הפך לאחד ממקורות המידע האמינים והמעניינים בשפה העברית בכל הנוגע לוירוס, ששלח חלקים כה גדולים מהאנושות להסתגר בביתם.
 
הפרק הוקלט מרחוק והיו מעט בעיות טכניות. עמכם הסליחה.
 
על מה דיברנו:
קורונה, משרד הבריאות, בנימין נתניהו, ויקטור אורבן, אורי כץ, המרד נגד הגלובליזציה, מחלות, וירוסים, כלכלה, סגר, גרמניה, הולנד, בן תומפסון
 
נותני החסות שלנו - חברת Spot
 
 
קישורים רלוונטיים:
פרק #313 - ד”ר תמי בן ידידיה נלחמת בשפעת

פרק #313 - ד”ר תמי בן ידידיה נלחמת בשפעת

March 27, 2020
ד"ר תמי בן ידידה עשתה את הדוקטורט שלה במכון ויצמן אצל כלת פרס ישראל פרופ' רון ארנון. הן וחוקרים אחרים עבדו על חיסון אוניברסאלי לשפעת, כזה שידע לתת מענה לכל הזנים השונים של הוירוס. חברת ביונדווקס, שקמה על בסיס המחקר הזה, קרובה לסיים את הניסוי המכריע שיקדם אותם אל עבר מוצר מסחרי. אותו ניסוי קליני הוא הגדול ביותר שבצעה חברה ישראלית עד היום עם 12,463 משתתפים.
 
על מה דיברנו:
קורונה, שפעת, חיסונים, וירוסים, מחקרים קליניים, מכון ויצמן, הסכמים מסחריים, רגולציה
 
הרשת של אליס - קייט קווין
פרק #312 - אורי לוי והתשוקה לכדורגל

פרק #312 - אורי לוי והתשוקה לכדורגל

March 15, 2020
אורי לוי הגיע לאונ' כשהוא דובר חמש שפות, כולל ערבית שוטפת מהבית. הוא התחיל ללמוד באונ' לימודי מזרח תיכון ואמריקה הלטינית, אבל סבל מכל רגע. כבר בשנה השניה החליט להתמסר לתשוקה האמתית שלו - כדורגל. אורי הקים את באבאגול, גוף מדיה שמתמקד בכדורגל פחות מוכר, אם זה מהמזרח התיכון, אפריקה, אסיה ובקיצור - כל יבשת שהיא לא אירופה. בשנה האחרונה לוי מגיש את הפודקאסט הנפלא "שער" בתאגיד השידור.
 
על מה דיברנו:
כדורגל, ספורט, פוליטיקה, קורונה, תקשורת ספורט, מדריד, הפודיום, ציון3, בכל יום נתון, הפודקאסט "שער"
 
פרק #311 - מתי מריאנסקי ועליית המכונות

פרק #311 - מתי מריאנסקי ועליית המכונות

March 11, 2020
מתי מריאנסקי, יזם טכנולוגי ומעצב איכותי, התחיל לכתוב לפני מספר שנים על עליית החשיבות של אלגוריתמים 'חושבים' בחיינו. הפוסטים שלו הפכו לקבוצת פייסבוק בשם "עליית המכונות", שאותה מתי מקפיד לעדכן מדי יום. כיום מדובר באחת מהקהילות הוירטואליות החשובות בעולם הטכנולוגיה הישראלי.
 
על מה דיברנו:
עליית המכונות, פייסבוק, גוגל, עיתונות, הטיות, גו, שחמט, קספרוב, גיא רולניק, הניו-יורק טיימס, כהנמן, אלאור עזריה, אינטליגנציה מלאכותית, אמזון, אלקסה, ג'ף בזוס, ג'ף קונס, פיקאסו
 
פרק #310 - ד”ר ליאור ניסים והתרופה לסרטן

פרק #310 - ד”ר ליאור ניסים והתרופה לסרטן

March 8, 2020
בגיל 3 ליאור ניסים התייתם מאמו, שהלכה לעולמה אחרי מאבק במחלת הסרטן. עוד בגיל הצעיר הזה הבטיח לעצמו שיעשה מה שאפשר כדי למצוא תרופה לאותה המחלה. את התואר הראשון והשני עשה בביולוגיה, את השלישי אצל פרופ' לפיזיקה בטכניון, הפוסט-דוק ב-MIT והיום חוקר באונ' העברית עם פרופ' מהנדסת חשמל מהטכניון. ד"ר ניסים מאמין שעם השיטות שהם מפתחים כיום, עוד כעשור האנושות תוכל לעשות התקדמות משמעותית אל עבר התרופה למחלה עליה היא יודעת עוד מימי יוון העתיקה.
 
על מה דיברנו:
סרטן, ביולוגיה, הנדסה, תרופות, וירוסים, DNA, קריספר, פרס נובל, מוטיבציה
 
פרק #309 - חיים הר-זהב חוזר ללבנון

פרק #309 - חיים הר-זהב חוזר ללבנון

March 4, 2020
חיים הר-זהב נולד וגדל בראשון לציון. את שירותו הצבאי עשה בשנות השיא של השהיה בלבנון (95-98) כלוחם בגדוד שחם בחטיבת הנח"ל. את דרכו כעיתונאי החל בשנת 2003 עם הקמת חברת החדשות בערוץ 10 ככתב בכנסת. מאז נמנה עם מקימי ארגון העיתונאים בישראל, שימש כעורך משנה ומגיש בתוכנית צינור לילה, ערך באתר "המקום הכי חם בגיהנום" ובשלל מקומות אחרים. בדצמבר 2019 התפרסם ספרו "לבנון: המלחמה האבודה", שעסק בתקופת השהיה בלבנון לפני הנסיגה.
 
על מה דיברנו:
לבנון, צבא, פוסט טראומה, נפוליאון, מוצבים, מארבים, משמעות, השייטת, אסון השייטת, גולני, אסון המסוקים
 
 
פרק #308 - ד”ר תומר ברקוביץ’ משקיע בבריאות

פרק #308 - ד”ר תומר ברקוביץ’ משקיע בבריאות

February 26, 2020
ד"ר תומר ברקוביץ' עשה את הדוקטורט שלו במימון באונ' קולומביה. הוא שימש לאחר מכן כמנהל בחטיבת בנקאות ההשקעות של ג'יי.פי מורגן בניו-יורק. לפני שהצטרף כשותף לקרן אמון, שהיא הגדולה בארץ (660 מיליון דולר) ואחת הגדולות בעולם בתחום עיסוקה (בריאות וטכנולוגיה), ברקוביץ' היה סמנכ"ל הכספים והתפעול של חברת הביוטק 'אלקוברה' שנסחרה בנאסד"ק.
 
על מה דיברנו:
ראם עמינח, צה"ל, תקציב המדינה, בריאות וטכנולוגיה, קרן אמון, אונ' קולומביה, אונ' תל-אביב, זברה מדיקל, דיי טו, מימון, כלכלה, בריאות בסין, בריאות בארצות הברית, בריאות בישראל, קופות החולים, השקעות, תקציבים ציבוריים, שוק פרטי מול ציבורי, אושר, איכות חיים, סכרת, מיגרנות
 
 
קישורים רלוונטיים:
פרק #307 - תור הזהב של אופיר טובול 

פרק #307 - תור הזהב של אופיר טובול 

February 24, 2020
אופיר טובול הוא פעיל פוליטי ומייסד תנועת "תור הזהב" שעוסקת בערכי הציונות המזרחית והיהדות המסורתית. אופיר הוא עורך דין עם תואר שני במשפטים והתמחות בזכויות אדם, כותב טור ב-"ישראל היום", מנחה תוכניות בתאגיד השידור ובעבר הנחה את התכנית "פה זה לא אירופה" עם מרגלת צנעני ברדיו לב המדינה.
 
על מה דיברנו:
ציונות, מזרחיים, אשכנזים, פריפריה, רוסים, ערבים, אתיופים, ביבי, גנץ, אשכנזי, הממד החמישי, אולמרט, גלי צה"ל, סגירת פערים, שיוויון הזדמנויות, סוציאליזם
 
פרק #306 - אלון חורי מבטח עסקים

פרק #306 - אלון חורי מבטח עסקים

February 16, 2020
אלון חורי ושותפיו מכרו את חברת צ'ק ב-360 מיליון דולר. כשהתיישבו לחשוב על הדבר הגדול הבא, הם חיפשו רעיונות משמעותיים שיכולים לעשות טוב ללקוחות וליצור המון ערך לבעלי המניות. התוצאה של התהליך המסודר שעשו היא חברת נקסט אינשורנס, שבפחות מארבע שנים כבר הספיקה לחצות את רף הערכת השווי של מיליארד הדולרים.
 
על מה דיברנו:
יזמות, ביטוח, מרקטינג, נקסט, למונייד, היפו, אורן זאב, אפי פוקס, ספורט, קיטו, תזונה, התמכרות, עסקים קטנים, תאגידים גדולים, מאמני כושר
 
תיקון: במהלך הפרק ראם ציין שמנכ"ל גוגל היה מנכ"ל Intuit. זו הייתה טעות. המנטור של אריק שמידט, ביל קמפבל, הוביל את החברה ולא הוא. הסיפור מופיע בספר 
 
קישורים רלוונטיים:
פרק #305 - יובל סמט חוסך לאחרים

פרק #305 - יובל סמט חוסך לאחרים

February 9, 2020
יובל סמט הקים עם אחיו את חברת Analyzd, אותה מכרו ל-Klarna השוודית ב-2011. אחרי חמש שנים מוצלחות בחברה הרוכשת, יובל חזר לישראל עם החלטה של שיפור החברה סביבו. הוא לקח על עצמו כאתגר לשפר את רמת מנהלי המוצר באמצעות סדנאות שהוא עורך עם גיל הירש. בשנים האחרונות הוא מוביל את חברת Riseup, שמנסה לסייע לישראלים רבים ככל האפשר לסיים את החודש בצורה כלכלית חיובית.
 
על מה דיברנו:
קליי כריסטנסון, דניאל כהנמן, חסכון, פפר, לאומי, כסף, מוביליות חברתית, רעיונות טובים, יוגה, מדיטציה, שיפור, קלארנה, בנקים, רגולציה, תחרות 
 
נותנת החסות שלנו: פיסת היסטוריה
 
קישורים רלוונטיים:
 
פרק #304 - איל כרמי חקלאי טכנולוגי

פרק #304 - איל כרמי חקלאי טכנולוגי

February 6, 2020
איל כרמי והחברה אותה ייסד עם שותפיו, טאראניס, מנסים לעזור לחקלאים להפיק את המירב מהאדמה באמצעות ניתוח צילומים של השדות שלהם. הם עושים זאת באמצעות עיבוד המידע שמגיע מצילומי לווין, מטוסים ואף רחפנים שהם מפעילים.
 
על מה דיברנו:
חקלאות, כלכלה, סינים, אמריקאים, פוטבול, האנטר ס תומפסון, ניקסון, כלי נשק, ציד, חיטה, סויה, מדבירים, מונסטנו, מדעי המחשב
 
 
פרק #303 - שמרית מאיר מכירה את המזרח התיכון

פרק #303 - שמרית מאיר מכירה את המזרח התיכון

February 5, 2020
שמרית מאיר שירתה ב-8200 ומאז חיה ונושמת את העולם הערבי בפרט והמזרח התיכון בכלל. עמוד הטוויטר הפופולרי שלה נחשב לאחד מהאהובים והמוערכים על ידי קוראי עברית, שמעוניינים להבין מה קורה במדינות סביב ישראל.
 
על מה דיברנו:
אירן, ארצות הברית, ירדן, סוריה, ישראל, עזה, נתניהו, אסטרטגיה, טקטיקה, הרשות, ברגותי
 
נותני החסות שלנו לפרק: חברת Overwolf!
פרק #302 - גלעד קראוז רץ ביוון ובירקון

פרק #302 - גלעד קראוז רץ ביוון ובירקון

January 26, 2020
גלעד קראוז היה הישראלי הראשון שסיים את אירוע הספרטתלון המפרך ביוון. מדובר במירוץ כביש שבו הרצים גומעים לא פחות מ-246 קילומטרים, שנפרשים על הדרך בין אתונה לספרטה. מאז שעשה זאת ב-2012 ישראלים אחרים סיימו את המירוץ גם כן, אך תנאי הכניסה אליו הלכו והפכו לקשים משנה לשנה. כדי לסייע לישראלים אחרים לנסות לצלוח את האתגר, גלעד יזם וניהל השנה את מירוץ הספרטניון בפארק הירקון.
 
על מה דיברנו:
ריצה, אולטרא מרתונים, תזונה, פציעות, קושי מנטלי, קושי פיזי, נעליים, הספרטתלון, SOMV, עיריית תל-אביב
 
 
פרק #301 - ד”ר עפר שמאי לא אובייקטיבי

פרק #301 - ד”ר עפר שמאי לא אובייקטיבי

January 19, 2020
ד"ר עפר שמאי היה שחמטאי ומועמד לדרגת אמן ופרש בשלב מוקדם מהשחמט התחרותי. הוא עבר לעסוק בחקר תהליכי חשיבה אנושיים ובעיקר במתמטיקה המודרנית כחלק מעבודת הדוקטורט שלו. ד"ר שמאי הוא יותר מהכל היסטוריון ופילוסוף של המדע, יזם ואלגוריתמאי ב-decodea.ai (חברה הממדלת חשיבה אנושית) ומדריך טאי-צ'י. אביו הוא שאול שמאי ז"ל, משוברי הצפנים הגדולים בהיסטוריה של ישראל ומי שאחד מהבניינים במפקדה של 8200 קרוי על שמו. עפר ממשיך את המסורת המשפחתית של עיסוק בשילוב בין פסיכולוגיה ומתמטיקה.

המחקר של עפר עוסק בהדגמה כי ההסק המתמטי הינו מעבר ליכולתו של המחשב ובוחן את הסיבות ההיסטוריות שהובילו אותנו לפתח את הלוגיקה המודרנית, למרות שהיא רחוקה מחשיבה אנושית ומה המחיר החברתי שאנו משלמים היום על התפיסות שירשנו מן המאה ה-19 (למשל בחינוך וברפואה).

על מה דיברנו:

מתמטיקה, שחמט, אובייקטיביות, הסובייקט, היסטוריה מדעית, גלואה, הגל, קלוד שאנון, מכונות לומדות, אינטליגנציה, אינטליגנציה מלאכותית, דאגלס הופשטטר, איינשטיין, גדל, מערכת החינוך, הומואפתיה, מערכת הבריאות, מחקר רפואי

 

קישורים רלוונטיים:

על קבוצת הכדורסל "אריות לוד"

פתיחת בית אריות לוד

כתובת הדואר האלקטרוני של מאיר דרילינגס מאריות לוד 

ספר מומלץ על ארוויסט גלואה

כשהדברים מתפרקים / פמה צ'ודרון

המלצה נוספת של עפר על פיתוח האינטילגנציה במערב

ד"ר עפר שמאי

האימייל של ראם

סיימון סינג

פרק #299 - סלע נבו מתריע משיטפונות

פרק #299 - סלע נבו מתריע משיטפונות

January 15, 2020
סלע נבו מוביל בגוגל קבוצה שמצילה חיים. בניגוד למה שאנשים חושבים, גוגל עושה הרבה מעבר למערכות הפעלה למכשירים ניידים, חיפוש אתרים, כרום ומוצרים מסחריים אחרים. סלע וחבריו נהנים מהתמיכה הבלתי נגמרת של ענקית התוכנה האמריקאית כדי לפתור בעיה חשובה מאין כמוה והיא הצלת חיי אדם שהולכים לעולמם בטרם עת בעקבות שיטפונות בכל רחבי העולם.
 
על מה דיברנו:
שיטפונות, גוגל, מדעי המחשב, מתמטיקה, גאולוגיה, יוסי מטיאס, השריפה בכרמל, אסונות טבע, איך בוחרים על מה לעבוד, מידע, עיבוד מידע
 
נותני החסות שלנו לפרק: חברת Overwolf!
 
קישורים רלוונטיים:
Doing good better

פרק #300 - קרנבל של בשר

פרק #300 - קרנבל של בשר

January 9, 2020
לאחרונה זוגתי, ליפז, ואני היינו בחוויה קולינרית מדהימה בשם "קרנבל של בשר". שני היזמים-שפים מאחוריה, אוהד קויתי וגיל בן שחר, הגיעו לפרק מיוחד של גיקונומי בו הם הכינו אוכל וסיפרו על הקרנבל. אם הפרק שכנע אתכם להזמין כרטיסים, אנא הביאו לגיל ואוהד עוגיה כדי לסמן להם ששמעתם אותם בגיקונומי בבקשה.
 
על מה דברינו:
חברות בגילאים מאוחרים, בשר, נומה, אריק שרון, עמרי שרון, עישון, אלכוהול, עודף אכילה, מושבים, חקלאים, הדסטארט, יזמות, מסעדות, פלפלים
 
קישורים רלוונטיים:
פרק #298 - יער הקקאו של יערה קלמנוביץ’

פרק #298 - יער הקקאו של יערה קלמנוביץ’

January 5, 2020

לאחר שמונה שנים כעורכת דין עם תואר שני מהאונ' העברית, יערה קלמנוביץ' החליטה לעזוב הכל ולהגשים את חלומה - לייצר שוקולד. "יער הקקאו", בוטיק השוקלד הקטן שיצרה ב-2014, הפך לחברה בע"מ ב-2016. עם תשעה טון בשנה שמפעלה מייצא לארצות הברית, יערה בונה בימים האלה מותג מנצח, למרות הקשיים שמדינת ישראל מערימה עליה, ועל יצרני מזון אחרים.

 

על מה דיברנו:

בירוקרטיה, רגולציה, חופש כלכלי, איטליה, פררו, ברילה, שוקלד, פרלינים, איילת שקד, משפטים, עריכת דין, עולים חדשים, ירושלים, קיבוץ, ימין כלכלי, הציונות הדתית, הטבות מס

 

קישורים רלוונטיים:

יער הקקאו

פרזיטים

פרק #297 - גיל ברינגר הוא אדם סביר

פרק #297 - גיל ברינגר הוא אדם סביר

December 29, 2019
גיל ברינגר נולד בבת ים ולמד בישיבת ההסדר ברכת משה במעלה אדומים. את התואר הראשון במשפטים עשה באונ' בר אילן ואת התואר השני והדוקטורט (עליו עמל כיום) באונ' העברית. את ההתמחות עשה בפרקליטות המדינה. לאחר מכן שימש כיועץ של השר זבולון אורלב ובשנים האחרונות כיועץ המשפטי של איילת שקד. ברינגר נתפס כמי שאחראי לגיבוש המסד שנתן הצדקה תיאורטית לפעולותיה של שקד כשרת המשפטים, מה שהביא עליו את זעם הממסד המשפטי הישראלי. הוא כותב טור קבוע בעיתון גלובס בשם "האדם הסביר", מרצה בפקולטה למשפטים בקריה האקדמית אונו ופעיל ומשתתף בכנסים של ארגוני ימן ובהם התנועה לשמרנות ישראלית ופורום קהלת.
 
על מה דיברנו:
אהרון ברק, מהפכה חוקתית, חוקה, המליטון, מערכת המשפט בישראל, חוק יהודי, מני מאוטנר, איילת שקד, אדם גולד, שי ניצן, גלובס, דהמרקר, יוסי ורטר, הארץ, גיא רולניק, שמרנות, ליברליזם, חוקה, אפי נווה
 
לינקים רלוונטים לפרק:
פרק #296 - סיכום העשור בקולנוע

פרק #296 - סיכום העשור בקולנוע

December 24, 2019
דורון ניר חוזר לגיקונומי! לצד מבקרי הקולנוע האהובים עלינו, תומר קמרלינג ויאיר רוה, התיישבנו לדבר על הקולנוע בעשר השנים האחרונות.
 
על מה דיברנו: סרטים. מלא מלא סרטים.
 
נותני החסות שלנו לפרק: חברת Overwolf!
פרק #295 - ליהי צלניק-מנור ועליבאבא

פרק #295 - ליהי צלניק-מנור ועליבאבא

December 15, 2019
ליהי צלניק-מנור מובילה את מרכז המו"פ של הענקית הסינית עליבאבא בישראל. לפרופ' צלניק-מנור תואר שלישי במתמטיקה שימושית ממכון ויצמן ואת הפוסט דוקטורט שלה עשתה בקאלטק, אחד ממוסדות המחקר היוקרתיים בעולם. היא גם שחתה בצורה תחרותית עד גיל 16 ועשתה מספר טריאתלונים מאז.
 
על מה דיברנו:
עליבאבא, ג'ק מה, שחיה, מדעי המחשב, אקדמיה, חינוך ילדים, ארצות הברית, סין, ישראל, מוסר, ניהול מרכז מחקר ופיתוח, הבדלים תרבותיים, נייקי, מדידת נעליים, וויצ'אט, עליפיי

קישורים רלוונטיים:
הסקר של גיקטיים

פרק #294 - ד”ר זאבי מאור אוהב את ים המלח

פרק #294 - ד”ר זאבי מאור אוהב את ים המלח

December 11, 2019
ד"ר זאבי מאור הוא המדען הראשי של חברת "אהבה מעבדות ים המלח בע"מ", שמוכרת בשם אהבה. בעשרות השנים האחרונות, ד"ר זאבי ושותפיו לדרך יצרו את אחד מהמותגים הישראליים המצליחים ביותר בהיסטוריה המקומית בכל הנוגע לקוסמטיקה. בשנים האחרונות אהבה מתמודדת עם קשיים מצד ארגוני החרם על ישראל והנזקים האקולוגים לים המלח.
 
על מה דיברנו:
אהבה, קוסמטיקה, ים המלח, מה אפשר לעשות, מפעלי ים המלח, קיבוץ קליה, קיבוצניקים, הרוכשים הסינים, עגלות בארצות הברית, מכירות בארצות הברית
 
קישורים רלוונטיים לפרק:
"לעולם אל תיתן לי ללכת" מאת קאזואו אישיגורו
פרק #293 - מני מאוטנר מתאר את עתיד הסכסוך

פרק #293 - מני מאוטנר מתאר את עתיד הסכסוך

December 4, 2019
פרופ' מני מאוטנר סיים לאחרונה קריירה נפלאה באקדמיה. את התואר הראשון והשני במשפטים סיים בהצטיינות בארץ. את הדוקטורט עשה באונ' ייל היוקרתית. לאחר מכן שב לישראל, והצטרף לסגל הפקולטה למשפטים באונ' תל-אביב. הוא כיהן כדקאן הפקולטה למשפטים ובמהלך השנים לימד גם בשלל מוסדות מהמפוארים בעולם כאונ' מישיגן, ניו-יורק, הארווארד, קולומביה ואחרות. הוא זכה בשלל פרסים ואף היה מועמד לבית המשפט העליון ב-2007. פרופ' מאוטנר כתב מספר ספרים ולאחרונה שחרר את "הן אפשר", תיאור עתידני של קץ הסכסוך בארץ ישראל ותיאור המציאות האפשרית בעשורים הקרובים.
 
על מה דיברנו:
אהרון ברק, ארצות הברית, סקנדינביה, סוציאליזם, קפיטיליזם, פערי מעמדות, בית המשפט העליון, הן אפשר, האוורד זין, פרופ' אריאל רובינטשיין, לייבוביץ', דוד בן גוריון